Лісова школа. Звук [ш]
Заняття
для дітей з ФФНМ старшої дошкільної
групи
Мета:
розвивати фонематичні процеси, слуховий
контроль,пізнавальний інтерес,мовленнєве, логічне мислення,слухову і зорову
увагу, творчу уяву, пам'ять, дрібну моторику рук, мовленнєве дихання,
орієнтацію у просторі, удосконалювати артикуляцію, інтонаційну виразність
мовлення;
формувати
уявлення про навчання в школі;
ознайомлення
зі звуком [ш], акустичною характеристикою; визначати
звук, що найчастіше звучить у вірші, пригадувати слова зі звуком [ш]; узгоджувати числівники
з іменниками в орудному відмінку;
удосконалювати емоційну чутливість дітей, учити адекватно реагувати на
події та ситуації;
викликати радість і задоволення від спілкування з однолітками та казковими
персонажами;
формувати навички уяви та фантазії;
виховувати естетичні почуття, цікавість до художнього слова, бажання та
потребу навчатися у школі, бити сумлінними, старанними добре вчитися;
активізувати словник дітей словами: школа, урок, перерва, школярі, звук,
голосний, приголосний , м'який, твердий, глухий звуки.
Обладнання:
картинки ; іграшка
Маша;
бейджики; кошик з горішками; мобільний
телефон;
цифри
від 1 до 5;
дзвіночок.
Хід заняття
Організаційна
частина
Лісова
школа
Звучить «шкільний» дзвінок.
Л о г о п е д. Діти, уявімо себе
школярами. Згодні?
Але школа в нас буду незвичайна , а казкова лісова. Ви ким будете у лісовій
школі?(Учнями-звірятами,
а я – вчителем-совою.) Ви яким звірятком хочете бути?(Кріпить бейджики із
зображеннями лісових звірят.) Я пропоную кожному з вас обрати, з ким
дружитимете в лісовій школі та привітатися нашою віталочкою.
Добрий
день, звірятка-
Хлопчики
й дівчатка!
Раді
бачити усіх
І
дорослих, і малих.
-Молодці, сідайте, починаємо урок!
Діти сідають на подушки.
Л о г о п е д. Послухайте вірш і
визначте звук, що звучить найчастіше.
Шепоче
вітер: «Ша-ша-ша!
Шубку
білочка знайшла!»
Шелестить
трава похила:
«Шубку
білочка купила!»
Шепчеш
ти і вірю я :
«Шубка
в білочки своя».
Л о г о п е д. Так, звук [ш].
-Про кого йдеться у вірші?
-Що білочка знайшла?
-Яка шубка у білочки взимку?
Основна
частина.
1.Повідомлення
теми та мети завдань заняття. Мотивація.
-Звірята, щоб навчитися читати, потрібно
правильно вимовляти всі звуки української мови. Тому сьогодні в нашій лісовій
школі ми ознайомимось зі звуком [ш], навчимося впізнавати
його у словах,закріпимо чітку вимову і наприкінці уроку знатимемо багато слів з
цим звуком.
-Як працює наш ротик при вимові звука [ш] ?(Губи
витягнуті трубочкою; зуби зближені; кінчик язика піднімається вверх за верхні
зуби до горбочків, але не притискається, а залишає щілину; крізь щілину
проходить тепле повітря, що ми видихаємо; язик набуває форми чашечки; голосові
зв'язки не працюють)
- Вимовимо цей звук чітко й протяжно.
Діти вимовляють звук [ш] спочатку протяжно ,
потім-коротко.
2.
Акустична характеристика звука [ш].
- Звук [ш] – це голосний чи
приголосний звук? Чому?
- Твердий чи м'який?
-А ще який це звук?Чому?(Глухий)
- Отже , звук [ш]- твердий, глухий
приголосний звук.
3.
Гра «Упіймай звук [ш] в іменах дітей!»
-
Учні-звірята лісової школи , якщо почуєте в іменах хлопчиків та дівчаток
звук [ш],- плесніть один раз у
долоні: Микола, Сашко, Маринка, Даша, Сергій,
Наташа, Данило, Денис, Мишко.
Діти
виконують завдання
4.Фоногімнастика
-Дерева шумлять-ш-ш-ш!
-Накачуємо колесо-ш-ш-ш!
-Потяг їде і зупиняється-ш-ш-ш!
5.Промовляння
чистомовок.
- З усіма завданнями ви впорались, а
тепер спробуємо повторити чистомовки:
Ша-ша-ша-шапка.
Шо-шо-шо-шорти.
Шу-шу-шу-шуба.
Ше-ше-ше-шепіт.
Ши-ши-ши-шина.
Діти виконують завдання.
6.Дзвінок
на мобільний телефон.
- Діти, а вгадайте хто до мене
телефонував?
Балакуча
скрекотуха
Все
почує, все підслуха.
Ліс
швиденько облетить
І
про все розкаже вмить.
- Так, це сорока! Які слова вам
допомогли відгадати загадку?
- Сорока повідомила, що в лісі заблукала
Маша. А знаєте таку героїню мультфільму?
7.
Гра «Підстав звук
[ш]» Маша прийшла до нашої школи, адже загубила
звук [ш] і
не знає, як правильно вимовити слова. Допоможемо їй?(Так!)
…апка, …ахи, …околад, …турвал, …офер,
…алик, …ухляда, …уруп, …карпетки, …уліка, …кола, …колярі.
8.
Шкільна лісова перерва
Діти імітують рухи лісових звірів,
стрибають, пролазять в обручі.
9.Гра
«четвертий-зайвий».
-Діти, наступне наше завдання – почути
із переліку чотирьох слів- зайве, тобто слово у якому відсутній звук [ш].
Спідниця, шапка, шарф, капелюшок.
Мишка, лоша, шимпанзе, слон.
Кішка, м'яч, машинка, шуруповерт.
10.
Тренувальна вправа «Визначення місця звука
[ш] у слові»
- Машо, наші школярі вміють знаходити ,
де живе звук [ш] у слові(початок, середина, кінець).
- Кожному з вас я роздам картинки.
Розгляньте, їх уважно .
- У кого назва зображеного починається звуком
[ш]? Підніміть ці
картинки.
- У кого назва зображеного закінчується
на звук [ш]? Підніміть ці
картинки.
- На чиїх картинках звук [ш] знаходить в середині
слова?
Чітко вимовляли молодці.
М а ш а. Дякую вам за допомогу, я у вас
дуже багато чого навчилася!
Л о г о п е д. Діти пригостимо Машу!(Так)
-Чим ти, ведмедику Ростиславе, пригостиш
Машу?(Можливі відповіді дітей: «Я пригощу
Машу одним яблуком»; «А я пригощу сімома горішками, п'ятьма яблуками, вісьмома
грушами і т.д»)
Д і т и. До побачення Машо!
Підсумок
заняття, аналіз заняття.
Л о г о п е д. Діти , з яким звуком ви
ознайомилися?
-Пригадайте слова зі звуком [ш].
-Хто знає скоромовку, вірші зі звуком [ш]?
(Діти
розповідають скоромовки та вірші.)
Звучить «шкільний» дзвінок.
-Малята, ви добре працювали на уроці,
упоралися з усіма завданнями. Я хочу пригостити вас лісовими
ласощами-горішками, щоб ви росли здоровими, розумними та щасливими.
-Які завдання сподобалися найбільше?
-Які труднощі виникли під час виконання
завдань?
-У які ігри хотіли б ще пограти?
Немає коментарів:
Дописати коментар